Nemojte zanemariti ove mjere opreza za rad s vitlom

- 2021-11-08-

Značajan dio nesreća u bezbjednosti na terenu događa se kada je vozilo zarobljeno i spašeno. Vjerujem da je posljednjih dana sve bio prikazan video snimkom pucanja kuke za vuču pištolja Great Wall. Sa stanovišta sigurnosti spašavanja, ako se odrade svi preventivni radovi, bez obzira da li postoji problem sa vozilom, barem se može garantovati lična sigurnost. , Ne samo srećom.
Vitlo je još snažnija garancijska oprema za terenska vozila. Ako se koristi razumno, prirodno je, jednostavno i efikasno, a uz pola truda može se postići dvostruko veći rezultat. Ako se njime nepravilno upravlja, postoje mnoge skrivene opasnosti. Mnogi vozači su ugradili vitla na svoja vozila, ali što se tiče specifičnih operacija, one su ograničene samo na osnovne užete na uvlačenje.
Pa krenimo od trenutka kada je automobil zarobljen u divljini i odlučio da upotrijebi vitlo za spašavanje. Nakon što se automobil zaglavi, treba izaći iz automobila i posmatrati teren i okruženje. Koristite iskustvene ili referentne formule da grubo izračunate vučnu silu potrebnu da se izađe iz zamke i odredite potrebnu dužinu kabla (kada je sajla položena do posljednjeg sloja bubnja, vitlo može pružiti maksimalnu vučnu silu, ali trebate da obratite pažnju na čeličnu sajlu potrebno je ostaviti najmanje 5 zavoja na žičanom bubnju, a mekanu sajlu najmanje 10 zavoja), odnosno da li je potrebno koristiti remenicu.
Bez obzira na to je li situacija hvatanja optimistična ili ne, stavite zaštitne rukavice prije početka svih operacija.
Zatim možete odabrati tačku sidrenja. Bilo da se radi o samospašavanju ili spašavanju saigrača, morate osigurati da je točka sidrenja sigurna. Ako koristite drvo kao sidrište, morate koristiti kaiš za držanje drveta. Ako je fiksiran na druga vozila, obratite pažnju na primenljive prilike originalne kuke za vuču, i očigledno nije mudro da je direktno pričvrstite za šipku metalnog prednjeg branika. Kako biste spriječili da se sajle nakupljaju na bočnoj strani bubnja i da oštete vitlo, vucite ravno što je više moguće.
Takođe je potrebno obratiti pažnju da li postoji opasnost od habanja na stazi kabla kada je kabl vezan. Ovo je posebno važno za najlonske fleksibilne kablove.
Nakon fiksiranja tačke sidrenja, došlo se do zajedničke teme-kabel zastavice. Vjerujem da većina igrača nema posebnu kablovsku zastavicu u rukama. Korištenje odjeće, ruksaka i drugih predmeta s određenom težinom na sredini kabela također može spriječiti lomljenje i tresenje kabla. Ako ste zabrinuti da ćete ih zaprljati, koristite U redu je da zamijenite otpale debele grane. Nije bitno šta koristite, ključ je ne biti lijen.
Zatim možete spojiti kontroler i uključiti kvačilo. Spojna žica kontrolera vitla je općenito relativno dugačka, pa prilikom rada obratite pažnju na kontrolnu žicu kako biste se držali podalje od vodilice vitla i gume kako biste spriječili da se zahvati. Zatim polako uvucite kabl, pustite da se opušteni kabl rastegne ravno i ponovo potvrdite tačku pričvršćivanja i zastavicu kabla. Od tada pa nadalje, nemojte prekoračiti zategnuti kabel.
Radi sigurnosti, najbolje je da sami kontrolišete vitlo tokom procesa spašavanja, a da u isto vrijeme „odbijete“ nebitno osoblje koje nije uključeno u spašavanje. Najsigurnije mjesto za upravljanje vitlom je u kokpitu. Kada je sve spremno, možete početi da preuzimate kabl.
U procesu namotavanja sajle vodite računa o tome da je mozak „budan“ i uvijek pratite dinamiku vozila i okoline. Ne budi uznemiren. Glatkoća i sporost su kraljevski put.
U tom periodu spašeno vozilo može polako davati ulje kako bi olakšalo spašavanje, ali pazite na podudarnost između brzine vozila i brzine užeta vitla, i ne dozvolite da gume divljaju. Jednom kada se prianjanje obnovi, vozilo će iznenada iskočiti i odmah se opustiti. Vjerovatno će se sajla zakačiti za gumu. Spasilačko vozilo treba održavati određenu brzinu u neutralnom stanju dok udara u oči i koči vozilo, kako bi se održao napon akumulatora.
Vitlo ima ogromnu radnu struju kada se sajla preuzima pod opterećenjem, tako da se ne može kontinuirano podizati dugo vremena. Preporučuje se da se uvlačenje kabla obustavi svaka 2 metra kako bi se omogućilo motoru da odvodi toplinu.
Nakon uspješnog izlaska iz zamke, obavezno izađite iz automobila i spakujte opremu nakon što je automobil parkiran i stavljen u P brzinu. Prije uklanjanja kuke za vuču, uvjerite se da je sajla u opuštenom stanju. Prilikom preuzimanja sajle, sajla treba da bude ravnomerno i čvrsto namotana na bubanj, kako bi se sprečilo da se spoljašnji kabl zaglavi u unutrašnjem sloju i zaplete.
Mnogi igrači misle da je WARN-ov crveni sigurnosni pojas samo ukras, ali njegova je funkcija spriječiti da se ruka uhvati između kuke za vuču i otvora za navođenje, što uzrokuje tragediju. Kada je udaljenost od sajle do kuke za vuču do vodilice jednaka dužini žice kontrolera, zaustavite se i uhvatite crveni sigurnosni pojas prije nego što nastavite da vučete sajlu. Ako kuka za vuču vitla nije pričvršćena sigurnosnim pojasom, možete je koristiti i uže ili dugi ručnik.
U stvarnom procesu spašavanja, neizbježno je da će doći do labavosti ili neravnomjernog namotavanja kada se kabel podigne. Kako se ne bi ostavile skrivene opasnosti, kabl treba ponovo otpustiti i ponovo ispravno uvući nakon prilike.
Nakon završetka svih operacija, ne zaboravite na vrijeme ukloniti kontroler kako biste izbjegli slučajni dodir.

Gore navedeno su samo neka mjesta koja se lako mogu previdjeti pri rukovanju vitlom. Oni nisu sveobuhvatni. I dalje biste trebali prvo slijediti princip sigurnosti u stvarnoj upotrebi. Morate razmišljati o svakom koraku operacije kako biste dovršili prekrasno spašavanje naučno i razumno.